Rozpoczęcie prac budowlanych wymaga wcześniejszego przygotowania terenu, na którym ma być posadowiony planowany obiekt. Zanim na placu pojawią się ekipy wylewające fundamenty, niezbędne okażą się badania hydrogeologiczne, geodezyjne wyznaczenie usytuowania poszczególnych konstrukcji, jak również zniwelowanie danego obszaru, nierzadko połączone z rozbiórką znajdujących się na nim budowli czy wycinką roślinności. Przygotowanie większości inwestycji wymaga również przeprowadzenia odpowiednich robót ziemnych. W Kamieniu Pomorskim ich realizacją zajmuje się firma Roboty Ziemne Ładniak. W zależności od sytuacji w ich trakcie potrzebne mogą być różne rodzaje sprzętu. Przekonajmy się, kiedy korzysta się z popularnych koparko-ładowarek, a kiedy używane są koparki.
Czym są koparko-ładowarki?
Koparko-ładowarka to urządzenie o specyficznym wyglądzie, które przypomina ciągnik rolniczy wyposażony w dodatkowy osprzęt. Ma on postać znajdującego się w tylnej części przegubowego ramienia obracającego się w zakresie zbliżonym do 180° z zamontowaną łyżką przeznaczoną do wybierania urobku oraz umieszczonej z przodu szufli pozwalającej na przemieszczanie sporej ilości materiałów sypkich, w tym wydobywanej ziemi, a ponadto rozmaite prace przeładunkowe. Najczęściej koparko-ładowarki są używane do przygotowywania płytszych wykopów o niewielkiej szerokości np. przy kopaniu fundamentów pod domy jednorodzinne czy układaniu rurociągów. Sprawdzają się też m.in. przy wyburzeniach mniejszych obiektów.
Co wyróżnia koparki?
Koparki są sprzętem przeznaczonym do prac ziemnych i wykonywania różnego rodzaju wykopów, a z dodatkowym osprzętem także zadań innego typu np. pogrążania burs przy ustawianiu ścianek szczelnych, skuwaniu nawierzchni czy wyburzaniu. Mogą mieć podwozie kołowe ułatwiające samodzielny dojazd do miejsca realizacji zlecenia albo gąsienicowe, które zapewnia mniejszy nacisk na podłoże oraz ułatwia pokonywanie trudnego terenu. Podstawową różnicą między koparką a koparko-ładowarką jest skala możliwości wyrażająca się w pojemności wykorzystywanej łyżki oraz dostępności dodatkowego oprzyrządowania.