Podnośniki koszowe pozwalają przeprowadzać prace na wysokości w sposób bezpieczny i przede wszystkim o wile sprawniej niż w przypadku innych znanych technik wysokościowych. Trzeba jednak pamiętać, że decydując się wynająć podnośnik koszowy, trzeba się stosować konkretnych zasad korzystania z nich.
Gdzie znajdują zastosowanie podnośniki koszowe?
Do prac budowlanych, instalacyjnych, ale także w sadownictwie np. przy działaniach związanych z pielęgnacją drzew, czy też robotach porządkowych — wielokrotnie wynajmuje się podnośniki koszowe. Są to specjalne urządzenia dźwignicowe, które pozwalają prowadzić prace zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków często w trudno dostępnych miejscach. Zawsze należy pilnować, by były użytkowane zgodnie z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta. Jeśli operator i robotnicy będą stosować podstawowe procedury stanowiskowe i zasady BHP praca na podnośniku będzie w pełni bezpieczna.
Jak pracować bezpiecznie na podnośniku?
Wyróżnia się kilka typów podnośników: nożycowe — do prac na nierównym terenie, teleskopowe — uważa się za bardziej uniwersalne rozwiązanie. Stosowane są poza wspomnianymi kategoriami prac do prac ratowniczych, gaśniczych, konserwacyjnych.
Celem zapewnienia bezpieczeństwa załodze na platformie i operatorom w kabinie należy stosować się bezwzględnie procedur wykonywania prac z podnośnikiem. Należy korzystać z odpowiednich środków ochrony osobistej, takich jak kask, buty BHP, specjalne szelki do pracy na wysokości oraz kamizelka odblaskowa. Uprząż przypina się do punktu kotwiczenia znajdującego się w koszu, dzięki czemu można bezpiecznie pracować. Należy wyznaczyć strefy bezpieczeństwa dookoła miejsca, w którym pracuje maszyna, sprawdzić stan techniczny, zwłaszcza działanie włączników awaryjnych, panelu sterowania oraz systemu awaryjnego opuszczania maszyny. Podnośnik musi być ustawiony tak, aby operator nie był zmuszony wykonywać niebezpiecznych manewrów, by do niego dosięgnąć.