Niwelacja terenu to nic innego jak odpowiednie kształtowanie gruntu, które dotyczy eliminacji różnic w wysokości na danym terenie. W praktyce najczęściej polega na zdjęciu hummusu, wyrównaniu powierzchni oraz profilowaniu działki wedle jej przeznaczenia i planów inwestycyjnych. Bezpośrednie rozpoczęcie takich robót ziemnych poprzedzają precyzyjne pomiary, dzięki którym łatwiej wypoziomować podłoże zgodnie z założeniami.
W jakich przypadkach przeprowadza się niwelację terenu?
Poziomowanie terenu to jedna z najważniejszych czynności wykonywanych przed rozpoczęciem prac budowlanych. Niwelację przeprowadza się niemalże przed każdą budową bez względu na to, jaki ma ona charakter. Teren inwestycyjny wyrównuje się zarówno przed wykopem fundamentów pod domy prywatne, jak i obiekty usługowe czy przemysłowe. Ponadto poziomowanie bywa potrzebne przed budową dróg, brukowanych placów oraz parkingów.
Tego typu roboty ziemne, które oferujemy w Rewalu i okolicach, okazują się niezbędne szczególnie w razie wyraźnych dysproporcji w poziomach gruntu. Przeprowadza się je najczęściej na działkach z wgłębieniami oraz podwyższeniami terenu. Niemniej warto pamiętać, że wykonuje się je również w przypadkach, w których takie różnice nie są dostrzegalne gołym okiem. Pozornie niewidoczne nierówności również mogą mieć istotny wpływ na stabilność lub funkcjonalność konstrukcji.
Kiedy jeszcze niwelacja terenu okazuje się konieczna?
Wyrównanie terenu okazuje się niezbędne nie tylko przed rozpoczęciem prac budowlanych, ale również po ich zakończeniu. Niwelację terenu przeprowadza się przykładowo przed zakładaniem ogrodów. W tym przypadku odpowiednie ukształtowanie podłoża ma znaczenie zarówno dla finalnej estetyki aranżacji, jak i zapewnienia dogodnych warunków do wzrostu roślin i krzewów.